TestDaF Sınav Yeterliliği Puanı Hakkında Açıklama

12.09.2019

 

TestDaF sınavı ile ilgili olarak Üniversitemiz Senatosu tarafından ilgili bütün kurullar ve program ortağımız Alman Üniversite ile yapılan müzakereler sonucunda 2018-2019 ve 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için geçerli olmak üzere belirlenen toplamda 13 puan gerekliliği; mevcut dil belge veya sertifikaların seviyesine değil, Almanca eğitimi yapılan herhangi bir Üniversite'de öğrenim görebilmek için gerekli olan yeterliliğe işaret etmektedir. Senatomuz bu yüzden B2 dil belgesini değil, TestDaF sınavından toplam 13 puanı gerekli puan olarak belirlemiştir. Bu sayede farklı yeterliliklerin ölçümünde öğrencimizin en azından bir alanda TDN 4 puan almasının gerekli olduğu vurgulanmıştır. 

 

Yapılan son TestDaF sınavından sonra 12 puan alan değerli öğrencilerimizin taleplerini dikkate alarak mesele, ilgili kurullar ve program ortağımız Alman Üniversite ile tekrar müzakere edilmiş ve ulaşılan sonuç gereğince 2018-2019 ve 2019-2020 eğitim-öğretim yılında geçerli olmak üzere toplam 16 puan yerine 13 puan gerekliliğinin devam ettirilmesi sonucuna ulaşılmıştır.

 

Öğrencilerimize yönelik hazırlık sınıfındaki yabancı dil eğitimimiz ve uygulanan sınav ile ilgili bilgi ekteki belgede bulunabilecektir.

 

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.