Etkinlik: “DSH-Training und Srategievermittlung”

TAÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Sayın Doç. Dr. Aysel Uzuntaş’ın başkanlığında 29.02.2016 tarihinde saat 16.00-19.00 arasında, Almanca Hazırlık Eğitimi Biriminde görevli tüm okutmanların, dil asistanların ve stajyerlerin katıldığı  “DSH sınavına hazırlık ve öğrenme stratejileri” konulu bir çalıştay gerçekleştirildi.

Giriş olarak Sayın Doç. Dr. Aysel Uzuntaş’ın, Yükseköğretime Yönelik Almanca Dil Sınavı anlamına gelen DSH sınavı konusunda öğrencilerden ve yabancı dil öğretim elemanlarından beklentilerin ele alındığı sunumu yer aldı. Sunumda özellikle DSH sınavında ölçülen, Almancayı hem anlamaya hem de yazılı ve sözlü ifade etmeye yönelik tüm becerilerde öğrencilerin başarısının yükseltilmesi amacıyla değişik öğrenme stratejilerinin öğretilmesi hususuna ağırlık verildi.

Teorik temel üzerine fikir alışverişi yapıldıktan sonra öğrencilere öğretilecek olan stratejiler, öğretim elemanlarının deneyimi ve ağırlıklı ilgi alanlarına göre dört tematik çalışma grubu oluşturularak hep birlikte araştırıldı, tartışıldı ve son olarak bir özet halinde kaleme alındı. Yabancı Dil olarak Almanca alanında ve özellikle bilim dili olarak Almanca açısından dinleme-anlama, okuma-anlama, yazılı anlatım ve sözlü anlatım gibi becerilerin öğretilmesi  konusunda tüm birikimler bir araya getirildi ve uygulamaya yönelik öneriler oluşturuldu.

Çalıştayın 3. bölümünde çalışma gruplarının sonuçları tüm katılımcılara sunuldu ve ortak olarak görüşüldü. Yapılan sunumlar, öğretim elemanlarının yararlanabilmesi için TAÜ Yabancı Diller Yüksekokulunun ortak öğrenme platformunda (Moodle) yayınlandı. Çalıştaya katılanlar, bu ortak çalışmayı oldukça olumlu değerlendirerek benzer çalıştayların düzenli aralıklarla alana yönelik farklı bilimsel konular üzerine yapılması dileğini dile getirdiler.

(Dr. Nilgün Yüce)