Sıkça Sorulan Sorular


Öğrenciler, sağlık raporlarının kapsadığı süreler içinde devamsız sayılır. Sınava giremezler. Rapor süreleri içinde sınavlara katılmış olan öğrencilerin, sınav sonuçları geçersiz sayılır.

Detaylı Bilgi İçin Link

Almanca hazırlık eğitimi programı, %75 yüz yüze eğitim + %25 uzaktan eğitim olmak üzere karma eğitim biçiminde planlanmıştır.

Detaylı Bilgi İçin Link

Kur sınavı yapılmaz.

Öğrenciler, TestDaF Sınav Hazırlığı Kurundan sonra Almanca hazırlık eğitimi programı kapsamında Yüksekokulumuz Moodle öğrenme platformunda sunulan online materyallerle kendi imkanları ile bireysel (asenkron) olarak öğrenimlerine devam ederler.

Uluslararası geçerliliği olan Almanca dil sınavıdır. Sınav sonucunda başarılı olan öğrenciler lisans programına geçmeye hak kazanırlar. 

Hazırlık sınıfı öğrencilerinden C1 kurunu tamamlamış ve devam şartını yerine getirmiş tüm öğrenciler girebilirler.

Güz yarıyılı başında ve bahar yarıyılı sonunda olmak üzere bir akademik takvimde iki defa yapılır. Güz yarıyılı sonunda yapılıp yapılmayacağı yönetim kurulu kararı ile belirlenir.

TestDaF Sınavın dört dil becerisinin (sözlü anlatım, okuma anlama, dinleme anlama ve yazılı anlatım) her birinden en az TDN 3 almak şartıyla toplamda 12 puan alınması gerekmektedir.

Soru 1 TestDaF sınavına uzaktan nasıl kayıt olabilirim?
Cevap 1 Sınav kaydı için gereken TAN numarası ve kayıt linki kayıt haftasında tarafımızca mail adresinize gönderilmektedir.
Soru 2 Kayıt esnasında adımı yanlış yazdım. Ne yapmalıyım?
Cevap 2 İsim değişliği sadece TestDaF enstitüsü tarafından yapılabilmektedir. kontakt@TestDaF.de adresine durumunuzu belirten bir mail ve ekte kimliğinizi göndermeniz gerekir.
Soru 3 Kayıt esnasında hangi mail adresimi kullanmam gerekiyor?
Cevap 3 Aktif olarak kullandığınız mail adresinizi girmeniz yeterli.
Soru 4 TestDaF portalına her defasında yeniden kayıt mı olmalıyım?
Cevap 4 Hayır, önceden oluşturduğunuz kullanıcı bilgileriyle giriş yapabilirsiniz.
Soru 5 Fotoğraf yüklemekte sorun yaşıyorum. Ne yapmalıyım?
Cevap 5 İlk önce kayıt esnasında yüklediğiniz fotoğrafın istenilen formata göre uygun olup olmadığına emin olunuz. Yine de sistem kabul etmiyorsa giriş belgeniz yayınlandıktan sonra tekrar deneyebilirsiniz.
Soru 6 Giriş belgemi (Zulassungsschreiben) indiremiyorum. Ne yapmalıyım?
Cevap 6 Giriş belgesi, kayıtlar kapandıktan sonra indirebilir. Ondan önce yayınlanmaz. Yayınlandıktan sonra yine de indirirken sorun yaşıyorsanız, sistemde fotoğrafınız yok demektir. Fotoğraf yükledikten sonra tekrar indirmeyi deneyin.
Soru 7 Kayıt olup olmadığımı nereden anlayabilirim?
Cevap 7 Kayıt olduktan sonra mail adresinize onay maili gelecektir. Onay maili gelmediyse, sisteme baştan TAN ile kayıt olunuz.
Soru 8 Kayıt olduktan sonra tekrar giriş yapmayı denedim ama başarısız oldum. Sorun ne olabilir?
Cevap 8 Portala kayıt olduğunuz kullanıcı adı ve şifre türkçe karekter içermemelidir. Aksi takdirde portala giriş yapamazsınız. 
Soru 9 Kullanıcı adımda ve şifremde türkçe karekter kullanmadım ama yine de giriş yapamıyorum. Ne yapmalıyım?
Cevap 9 Bazen TestDaF sayfası kaydın son aşamasında sistemden ve portaldan atabiliyor. Kaydınızı baştan yapıp, onay maili geldiğinden emin olunuz.
Soru 10 Kullanıcı adımı ve/veya şifremi unuttum ve sıfırlayamıyorum. Ne yapmalıyım?
Cevap 11 Şifre, kullanıcı adı sıfırlama ve isim veya kişisel bilgilerinizin değişikliğini sadece TestDaF Enstitüsü yapabilir. kontakt@TestDaF.de adresine mail atıp talepte bulunabilirsiniz.
Soru 12 Sınava girişte yanımda ne getirmeliyim?
Cevap 12 Geçerli bir kimlik (Öğrenci kimliği, Kimlik kartı veya geçerli pasaport) ve giriş belgeniz (Zulassungsschreiben)olmadan sınava giremezsiniz.
Soru 13 Daha önceden fotoğraf yüklemiştim. Tekrar yüklemeli miyim?
Cevap 13 Hayır, sistemde fotoğrafınız mevcut ise, farklı bir fotoğrafa gerek yoktur.

Uluslararası niteliği olmayan kurum içi Almanca yeterlik sınavıdır. Sadece yeni kayıtlanan öğrencilerin katılabildiği bir sınavdır. Sınav sonucunda başarılı olan öğrenciler lisans programına geçmeye hak kazanırlar.  

Üniversitemize yeni kayıtlanan, sınava girmeyi talep eden tüm öğrenciler girebilirler. 

Her iki sınav için mazeret sınavı hakkı bulunmamaktır. 

Kurumumuzda yapılan seviye belirleme testidir. Sınav sonucuna göre öğrenciler seviyelerine uygun hazırlık sınıflarına yerleştirilirler.

A1 (başlangıç) seviyesinden

Sınav tarihleri Yüksekokul akademik takvimde ve web sayfasında yer almaktadır. Sınavlar Yüksekokulda yapılır.

Akademik Takvim

“Hazırlık sınıfı ders kayıtları” Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından yapılır.

Muafiyet sağlayan dil belgelerini sunan öğrenciler lisans programına geçerler.

Her bir kurda, kur içi %80 devam zorunluluğu vardır. Devam şartını sağlamayan öğrenciler, kur  sınavına giremez ve bir üst kura geçemez. Öğrenciler, kurda devam şartı sağlayana kadar kuru tekrar ederler.

Detaylı Bilgi İçin Link

TestDaF Sınav Hazırlığı kurunu dahil tüm kurları tamamlayan öğrenciler bireysel/asenkron eğitim sınıflarına yerleştirilirler.

Detaylı Bilgi İçin Link

2023-2024 eğitim-öğretim yılında Almanca hazırlık eğitimi programını ikinci yılında tekrar edecek öğrenciler için hazırlık sınıfı eğitimi ilgili mevzuata uygun şekilde uzaktan eğitim çevrimiçi (online) yapılır.
Detaylı Bilgi İçin Link

Ders kaydı yapılamaz. Derslere devam edemezler. Sınavlara giremezler.

Detaylı Bilgi İçin Link

Üç yıl süreyle her eğitim-öğretim yılı başında bir defa olmak üzere toplamda üç kez Almanca Yeterlik Sınavına girme veya muafiyet dil belgesi sunma hakkı vardır. 

Detaylı Bilgi İçin Link