Almanca hazırlık eğitimi programı kapsamında hazırlık eğitiminin ilk senesinde/yılında olan, devam zorunluluğunu/şartını yerine getirmiş ve B2 kur sınavı sonucu başarı sıralamasında ilk 100’e girmiş olan öğrenciler ortalama dört hafta süren Almanya yaz kursu için DAAD bursu ile teşvik edilir.
Yüksekokulumuzda her eğitim-öğretim yılında Almanca hazırlık eğitimi programı kapsamında hazırlık eğitiminin ilk yılında B2 kuru sonunda (1.-4. kur arasında) başarılı olup başarı sıralamasına göre ilk 100’e giren öğrenciler 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren aşağıda belirtilen kriterlere göre belirlenmektedir;
Dikkat edilecek önemli hususlar:
DAAD tarafından teşvik edilen Almanya Yaz Kursu için yedek kontenjan uygulaması bulunmamaktadır.
DAAD tarafından teşvik edilen Almanya yaz kursuna katılacak öğrencilerin vize işlemlerini bireysel olarak yapmaları gerekmektedir.
Kurs süreci ve içeriği, kurs tarihleri ve yerleri, sigorta, konaklama, kursa ilişkin davetiye vb. işlemler için gerekli bilgilendirmeler öğrencilere kurumsal mail yolu ile ya da Yüksekokulumuz web sayfasında yapılır. Öğrenciler söz konusu bilgilendirme platformlarını düzenli aralıklarla kontrol etmeli ve taraflarına yapılmış bilgilendirmelerin gereklerini zamanında eksiksiz bir şekilde yerine getirmelidirler, oluşabilecek hak kayıplarından ilgili öğrenciler sorumlu olup, idare herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.
Almanya'da düzenlenen Almanca Yaz Kursuna katılan öğrencilerden kurs bitiminden sonra kursa katılım durumlarına ve kurs sürecine ilişkin Feedback (Geri Bildirim) Raporu ilgili öğrencilerle Yüksekokulumuz tarafından paylaşılan form üzerinden istenir.